DSC 0117Wielkimi krokami zbliża się Parkowy Półmaraton. Można go spokojnie określić mianem „okrętu flagowego” wszystkich parkowych biegów. 6 września, na trasie może się pojawić ponad tysiąc zawodników. Pobiegną nie tylko dla siebie, ale również dla jednej z wybranych organizacji. Sporo ciekawych atrakcji przygotowano też dla kibiców. Oto, co koniecznie trzeba wiedzieć o tym starcie.

1. Trasa półmaratonu
Dystans do pokonania w biegu głównym, to oczywiście 21 kilometrów i 97,5 metra. Trasa będzie atestowana, jednak inna, niż podczas dwóch pierwszych edycji Parkowego Półmaratonu. Biegacze tym razem pokonają dwie pętle. Nowy przebieg trasy sprawi, że bieg będzie szybszy i bardzo możliwe, że pobity zostanie zeszłoroczny rekord Parkowego Półmaratonu (1 godzina 14 minut i 36 sekund), który należy do Piotra Magiery z Myszkowa. Zawodnicy pobiegną m.in. obok ogrodzenia zoo, po raz pierwszy przez Rosarium i okrążą Duży Staw. Nie zabraknie oczywiście podbiegu na Górę Parkową. Start zaplanowano spod Hali Wystaw „Kapelusz”, o godzinie 10.

2. Na „dychę”
Tradycyjnie już, zawodnicy, którzy nie preferują aż tak długich biegów, będą mogli pokonać dystans o połowę krótszy. Bieg na 10 kilometrów ruszy razem z tym głównym. Na tym dystansie będą mogli wystartować również zawodnicy w kategorii nordic walking.

3. Społeczny podtekst
Bieg – podobnie jak przed rokiem – ma swój społeczny wymiar. Zawodnicy zdecydują, na wsparcie której z pięciu organizacji – Dom Aniołów Stróżów, Fundację Park Śląski, Fundację Iskierka, Fundację „Mam marzenie” czy Fundację S.O.S dla Zwierząt – zostanie przekazana część ich wpisowego. Wspierane podmioty przygotują natomiast strefy kibica, w których będą m.in. dopingować uczestników.

4. Biuro i opłaty
Biuro zawodów w piątek (4 września) czynne będzie w Sklepie Biegacza w Katowicach przy ul. Kościuszki od godziny 16 do 19. W sobotę będzie można z niego korzystać nieopodal Hali Wystaw "Kapelusz" od godziny 12 do 19, a w dniu biegu od 7 do 9. Opłata startowa jest taka sama na półmaraton i bieg towarzyszący. Do 31 sierpnia wynosi 60 złotych, a w biurze zawodów 80 złotych. Pakiet startowy zawiera: numer startowy, agrafki, chip do pomiaru czasu, koszulkę techniczną, pamiątkowy medal na mecie biegu, napój i posiłek regeneracyjny na mecie biegu. Zoistanie do niego też dołączona jednodniowa wejściówka VIP do klubu fitness Interfit, który jest partnerem biegu.

5. Dla dzieci
O godzenie 10 zacznie również działać strefa dla dzieci. Główną atrakcją, która zostanie tam przygotowana, będzie bieg dla dzieci na kilkaset metrów, który rozpocznie się o 12. Zapisy odbędą się tuż przed startem. Strefę odwiedzą również futboliści amerykańscy i animatorki ze Śląskiego Wesołego Miasteczka.

6. Piknik ze zdrowiem
Parkowy Półmaraton to więcej niż bieg. To okazja do wzięcia udziału w sportowym pikniku, pełnym atrakcji, pysznego jedzenia i ciekawostek dotyczących zdrowego trybu życia. Nie trzeba koniecznie brać udziału w biegu, aby skorzystać z oferty, która zostanie przygotowana w strefie piknikowej, promującej zdrowy styl życia. Podobnie jak na „Śniadaniach na trawie”, będzie tam poruszana tematyka związana ze zdrowym odżywianiem, promocją aktywności fizycznej jako takiej i slow life. Podczas pikniku biegacze oraz goście parku będą mogli zapoznać się i skorzystać z ofert firm produkujących sportową odzież, sprzęt, klubów fitness, Śląskiego Laboratorium Analitycznego oraz spróbować przysmaków ze stoisk ze zdrową żywnością.

7. Cenne nagrody
Cały czas rośnie pula nagród, które otrzymają uczestnicy Parkowego Półmaratonu. Dla najlepszych przygotowano zarówno te rzeczowe, jak i finansowe. Ale ciekawy upominek może traifić do każdego uczestnika. Wartość nagród rzeczowych to 10 tysięcy złotych i nadal rośnie. Zwycięzcy wśród kobiet i mężczyzn otrzymają po 1000 złotych. Zdobywcy drugich miejsc mogą liczyć na 500 złotych, a trzecich na 300 zł. Każdy zostanie uhonorowany medalem na mecie. Poza tym, na nagrodę ma szansę każdy, kto wystartuje, niezależnie od wyniku, bo organizatorzy zaplanowali konkursy dla wszystkich uczestników. Przygotowane zostaną też unikatowe puchary, które fantastycznie będą się prezentować na półkach z trofeami. Nagrody trafią również do najmłodszych zawodników, którzy wystartują w biegu dla dzieci.

8. Spersonalizowane numery
Specjalna niespodzianka czeka zawodników, którym udało się zapisać na bieg do 23 sierpnia. Po raz pierwszy w parkowych biegach zostaną przygotowane spersonalizowane numery startowe. Znajdzie się tam m.in. imię zawodnika oraz logo organizacji, którą zamierza wesprzeć.

Projekt oraz realizacja systemu: Storm Interactive - Twój partner w nowych technologiach